Žena a TČM – osvoj si základné know-how

Keď zdravie je o celkových wellbeing praktikách a nie o akútnom liečení symptómov. Mám pre teba niekoľko tipov ako byť zaradiť praktiky z tradičnej čínskej medicíny do každodenného života.

O TČM vskratke

Tradičná čínska medicína (TČM) je starodávny systém zdravia a pohody, filozofia, ktorá sa v Číne použiva už tisíce rokov. Tento typ východnej medicíny sa nesústreďuje len na telo, ale aj na myseľ a emócie a práve toto so mnou a s Trinity Concept rezonuje.

Možno poznáš vo svojom okolí niekoho, komu bolo pomáhané pri vyvolávaní pôrodu akupunktúrou. Alebo možno vnímaš ľudí, ktorí sa spoznávajú cez alternatívny druh medicíny a poznajú svoje telo a myseľ viac ako ostatná väčšina populácie.

Zdravie je cesta

Akokoľvek spirituálne to znie, je to tak – svoje telo a myseľ v zdravom stave udržuješ. Tak ako sa menia ročné obdobia alebo tvoj menštruačný cyklus, tak sa menia aj praktiky, ktorými podporuješ svoj well-being.

A to je asi jeden z najväčších rozdielov – symptomatický vs. holistický prístup. Západná medicína sa zameriava predovšetkým na liečbu chorôb, ale TČM sa pozerá na celkový well-being. Čoraz viac ľudí používa podobné praktiky tradičnej čínskej medicíny (TČM) nielen na boj proti chorobám, ale aj na ich prevenciu. Aj v tomto prípade, rovnako ako pri všetkom, je dôležité mať otvorenú myseľ a nájst ten správny balans. Na alternatívny druh medicíny sa častokrát pozeráme skepticky len preto, lebo o nej nemáme dostatok informácii. Samozrejme, informácie je dôležité čerpať s overených zdrojov a zapájať kritické myslenie. Rovnako, v prípade závažných zdravotných problémov, je potrebné navštíviť zdravotné zariadenie a zdravotný stav konzultovať s profesionálmi.

Kde začať? Mám pre teba / TRI / tipy

1. Raňajky – jednou z najjednoduchších a najväčších zmien, ktoré môžeš urobiť je opätovné zaradenie raňajok do každého dňa.

Zvykla som raňajky vedome vynechavat alebo zabúdať na ne. Vďaka konzultácii so Zuzkou a mojej konštitúcii raňajkujem medzi 8-9 hodinou ráno a pomáha mi to lepšie rozložiť energiu do celého dňa. Raňajkujem teplé kaše alebo polievky s ryžou. Pri studených raňajkách cítim efekt takmer okamžite – únava a vyčerpanie ako po tréningu, kŕče v žalúdku.

2. No coffee

Prestala som piť kávu nalačno a vlastne mám niekoľkomesačnú prestávku od kofeínu. Práve vďaka zmene v jedálničku kávu nepotrebujem a už vôbec nie v poobedných hodinách ako tomu bolo kedysi. Aj vďaka strave sa moje pocity únavy radikálne zmenili.

3. Biela ryža nie je nepriateľ

Bielu ryžu som do konzultácií so Zuzkou považovala za zlo. Uvedomila som si však, že žijem v časti sveta, kde je ryža v úplne inej, lepšej kvalite (Ázia) a tiež, že žijem v inej klíme a prostredí. Ryžu som od detstva milovala a dnes je v mojom jedálničku takmer denne.

BONUS: pár mesiacov po pôrode som začala s otužovaním. Cítila som, že mi to nerobí dobre, ale bolo to tak populárne a ospevované, že som sa skúšala prekonávať. Žena po pôrode by naozaj nemusela otužovať, ale to sa dozviete vo webinári.

Ako to píšem, uvedomujem si, že som naozaj nezmenila veľa vecí a moje telo sa správa odlišne. Mám oveľa menší pocit únavy a kvalitnejší spánok.

Pozývam ťa na interaktívny event

Moja zvedavosť, otvorenosť a osobná skúsenosť s terapeutkou Zuzkou Šajmovičovou podporili nápad sprístupniť informácie o tom, aký môže mať TČM vplyv na ženské zdravie.

Interaktívny event Žena a TČM: pozri si Trinity Concept event, kde sa rozprávame o hormálnych nerovnovách ženy počas menštruačného cyklu, ako vieme stravou ovplyvniť PMS, meštruáciu a ovuláciu. Čo to znamená, keď žena nemenštruuje. Dotkli sme sa toho ako sa TČM pozerá na endometriózu, PCOS alebo lymfu či prsníky. Otvorili sme aj tému mužského a ženského princípu a ako vplýva na ženu, keď sa chce vyrovnať mužovi vo výkone a dosahovaní cieľov. Čo je to únava a tiež aké sú emócie jednotlivých orgánov? 

Zuzka Šajmovičová nám tieto informácie povedala s ľahkosťou a ľudskou rečou a verte mi, jej zorientovanie v téme nie je len výsledkom ukončeného vzdelania na Inštitúte TČM v Prahe, ale aj výsledkom nadšenia a vášne počas 8 rokov praxe. To, že vyučuje kurzy hormonálnej yogy je pre mňa uzavretie kruhu, že to nie je len o teórii, ale spojení s praxou a pohybom. Zuzka hovorila o príkladoch z praxe, ktoré môžeš do svojho bežného dňa zapracovať okamžite. 

Pozývam ťa a tešíme sa na teba,

Napísala Zuzana, editovala Paulína, zdroj cover obrázku – vlasntý fotoarchív.
Zdieľať

Zapíš sa do newslettra a získaj 20 eurovú zľavu na svoj
1. Program:

Obratom ti pošleme e-mail s kódom, ktorý zadáš pri svojej registrácií do vybraného programu

Prihlásenie

TRINITY ONLINE PROGRAM