Ako vznikol popôrodný program Rehability? Základom sú TRI ingrediencie

Rehability / postpartum online program / je jedinečný koncept, ktorého súčasťou už bolo viac ako 220 žien. Dovoľ mi predstaviť ti príbeh jeho vzniku.

Základom sú TRI ingrediencie – nová rola matky, rehabilitácia tela a práca s emóciami.

Potreba flexibility a zregenerovaného tela

Myšlienka konceptu, ktorý by pomáhal ženám prišla po pôrode mojej dcéry Naomi, ešte v pôrodnici. Izbu som zdieľala so ženou, ktorá porodila tretie dieťa a kvôli bolestiam panvy, chrbtice a úniku moču nevedela, ako sa o ne bude starať. Vo veku 38 rokov nemala možnosť tráviť čas sama so sebou, nemala záľuby, vášeň a nepoznala svoje telo. Cítila som, že to musí ísť aj inak.

Moje plány ako rehabilitovať po pôrode boli odvážne. Návštevy fyzioterapeuta, pravidelné cvičenie vo fitness centre a yoga. Precízne plánovanie s novorodencom sa ukázalo ako nevyspytateľné. Musela som sa naučiť získať flexibilitu nielen tela ale aj mysle. Uvedomila som si, že určite nie som jediná, ktorá hľadá možnosti a že ženy po pôrode niesú lenivé, len je to všetko pre ne nové a iné. Bolo pre mňa dôležité pracovať s bezpečným priestorom, ktorý im viem poskytnúť. Stala som sa mamou a získala som odvahu založiť svoj vlastný projekt.

Začni hneď a napreduj

Ženy sa často zaujímajú o to, kedy môžu začať cvičiť. Pri vaginálnom pôrode bez komplikácii je popôrodný program Rehability vhodný už 3-4 týždne po pôrode. V prípade pôrodu sekciou, najskôr odporúčaťm návštevu gynekóloga, kontrolu jazvy. Sama som začala dychovými cvičeniami ešte v pôrodnici. Netreba sa báť, ak ste pod dohľadom odborníka. Keď si predstavíme, aké činnosti ako matky robíme po pôrode v domácnosti, dychové cvičenia v tureckom sede niesú záťaž.

Čo je Level 1, 2 a 3 v rámci Rehability postpartum pragramu?

Rehability vediem v troch leveloch. Každý level má svoju postupnosť, no všetky sa sústreďujú na funkčnosť, jednoduchosť a precíznosť.

V Level 1 vysvetľujem bránicové dýchanie a prácu s panvovým dnom. Toto tvorí základ nielen pri rehabilitácii brušnej diastázy, ale aj pri správnom držaní tela bez bolesti a obmedzení. Funkčné panvové dno môže znamenať návrat menštruácie, zmiernenie PMS bolestí, bezbolestný pohlavný styk, či schopnosť uvoľniť sa.

Level 2 a Level 3 sú pokračovaním prvého levelu, a preto je nutné ho absolvovať. Bez vedomosti o dychu, aktivácii panvového dna a hlbokých brušných svalov nemá význam sústrediť sa na komplexné cvičenia v intenzívnejšom prevedení. Pri pokračovaní je to však okrem cvičenia aj o atmosfére. V skupinovej verzii programu tvoríme komunitu a navzájom sa podporujeme. V individuálnej verzii zas mám možnosť spoznať ženu a tvoriť s ňou dôverný vzťah. Aj to je dôvod, prečo som sa rozhodla pre online konzultácie, pretože myšlienka toho, že každú ženu uvidím a môžem si s ňou vytvoriť spojenie, je v celom procese kľúčová. Základ je bezpečie a dôvera a z tohto bodu sa predsa úplne inak tvorí a napreduje. 🙂

Láskavý prístup sama k sebe

Materstvo v nás nič nové neobjaví, ale zobudí skôr to, čo tam už dávno bolo. Po pôrode nemusia vždy prísť iba príjemné pocity a je dôležité mať vedomosť o strachu, úzkosti, hneve a niečomu, čo je na prvý pohľad negatívne, no dôležité a prelomové.

Rehability je program, ktorý neustále zdokonaľujem, mením a prispôsobujem. I keď prichádzajú nové výskumy a mnoho vecí sa mení, podstata zostáva. Pomalý, precízny a vedomý pohyb je základom pre pochopenie a opätovné spojenie sa so svojim telom.

S láskou, 

Napísala Zuzana, editovala Paulína, zdroj cover obrázku – súkromný fotoarchív.
Zdieľať

Zapíš sa do newslettra a získaj 20 eurovú zľavu na svoj
1. Program:

Obratom ti pošleme e-mail s kódom, ktorý zadáš pri svojej registrácií do vybraného programu

Prihlásenie

TRINITY ONLINE PROGRAM