Cyklická žena

Poznanie je nástrojom úspechu. Mesačný cyklus nás charakterizuje ako ženy, darkyne života, ktoré prostredníctvom zdravého cyklu demonštrujú svoju plodnosť a schopnosť predstavovať vo svojom vnútri 4 odlišné archetypy – panna, matka, kráľovná a vedma. Náš cyklus je dar, s ktorým keď vieme citlivo narábať, dokážeme veľké veci – viac porozumieť svojmu telu, jeho fungovaniu, ktoré môžeme nasmerovať v správny moment/ periódu na správne miesto, umenie zacieliť energiu v správny čas tam, kde s ňou dokážeme efektívne pracovať. Využiť cyklickú znalosť na rozfázovanie svojho harmonogramu, nastavenie tempa, dynamiky aktivít či ich charakter podľa aktuálne vládnucej fázy, ktorá nás v dané mesačné obdobie najviac ovplyvňuje. 

Cykličnosť teda v sebe ukrýva 4 tváre, charaktery ženy, ktorými postupne počas nášho cyklu prechádzame. Každý charakter má svoju typickú silnú stránku, svoj archetyp, či prevládajúcu energiu, ktorá nás dokáže za predpokladu intuitívneho nasmerovania naviesť tam, kam to naše telo a myseľ aktuálne najviac potrebujú – sú to fázy upokojenia, uzemnenia, potreby reflexie, či stíšenie mysle v meditácií, čo nám prináša regeneráciu – na duševnej i fyzickej úrovni, spomalenie a očistenie sa od myšlienok z predcházajúceho cyklu, aby sme dokázali načerpať novú tvorivú energiu. Na výslní v tejto etape pretrváva silná intuícia a hĺbavosť (Menštruačná fáza, archetyp Vedmy). Nasleduje fáza dynamická, kedy prichádza nový objem energie, sme plné sily na fyzickej aj duševnej úrovni, omnoho odolnejšie voči vonkajším vplyvom, nezávislé, dravé a horlivé pre výkon, kedy nám naše sebavedomie dovoľuje posúvať sa rýchlym tempom vpred a byť ženou činu (Folikulárna fáza, archetyp Panny). Následne prichádza fáza viac spätá s emóciami, ktoré v tejto fáze vládnu a dokážu v nás prebudiť silné empatické schopnosti, čo nás predurčuje na pozíciu tímovej vodkyne, ktorá je schopná pracovať s rôznorodosťou ľudskej povahy, porozumieť ľudskej reči, pocitom a s ľahkosťou v komunikácii zvládať presadenie svojich cieľov, či zámerov, presvedčivo odkomunikovať svoje potreby a vytvoriť priestor pre spolupatričnosť a tímového ducha (Ovulačná fáza, archetyp Matky). V poslednej mesačnej fáze (Luteálnej, archetyp Kráľovnej) sa začína etapa postupného odpájania od spoločnosti, vonkajšieho sveta, smerom k sebe, upriamenie pozornosti na svoje myšlienky a vnútorný hlas, potreba pokoja, rastie v nás schopnosť pestrého myslenia, kreativity v hľadaní riešení, možností či zrodu nových nápadov.

Skutočnosť, že porozumieme svojim premenám a ich potenciálu v nás prebudí nekonečné možnosti ako sa stať tou ženou, ktorou chceme byť. Pokúsme sa nájsť našu vnútornú múdrosť a využime je tak vo svoj prospech zveľadenia svojho ženského JA.

Keď sa na tému ženského cyklu pozrieme z vecného hľadiska, častokrát pozorujeme fakt, že mnoho žien vníma svoj cyklus ako niečo, čo vytvára teoretickú prekážku alebo narúša denné aktivity a plány. Ženský cyklus však sám o sebe naozaj predstavuje magický potenciál, ktorý nám za predpokladu, že mu porozumieme a naučíme sa s ním efektívne pracovať, počúvame a rešpektujeme signály nášho dokonalého tela, dokáže priniesť mnoho pozitív a zvýšiť kvalitu nášho každodenného života. Hovoríme o tzv. synchronicite v zmysle vnútorného nastavenia sa na náš ženský cyklus, čo nám pomáha zvládať denné rutiny a plánovanie aktivít s omnoho väčšou ľahkosťou.

Poďme sa však pozrieť, ako cyklus vyzerá, aké sú jeho jednotlivé fázy a akú “superpower” v sebe každá z týchto cyklických fáz ukrýva:

  • Folikulárna (6-14 d.) – hladiny estrogénu a progresterónu postupne narastajú, narastá hormón estradiol a vylučuje sa hormón FSH (folikulárno-stimulačný hormón), ktorý ako už z názvu vyplýva – stimuluje produkciu folikulov vo vaječníkoch, ktoré produkujú vajíčka.

    V tejto fáze môžeme pociťovať postupné zvýšenie energie, optimistickú a energickú náladu, pocit inšpirácie a motivácie, čo zároveň predstavuje ideálny čas na socializáciu, cvičenie, učenie sa nových zručností, kardio cvičenie, či dlhšiu túru v prírode. Pocity energie a dobrej nálady sú spôsobené zvýšenou mozgovou aktivitou a tiež pôsobením zvýšeného hormónu estradiolu sa znižuje účinok “stresových” hormónov adrenalínu a kortizolu. Je vhodné začať si plánovať aktivity, nastaviť si hranice, akčné kroky k dosiahnutiu svojich cieľov.
  • Ovulačná (15-17 d.) – hladina estrogénu je v tejto fáze na svojom maxime, taktiež sa zvyšuje množstvo testosterónu a progresterónu, a v našom tele sa nachádzajú i vysoké hladiny estradiolu.

    V tejto fáze sa začína prebúdzať naša sebadôvera, a estradiol umocňuje účinok inzulínu, ktorý je zodpovedný aj za uvoľnenie vyšších dávok testosterónu, ktorý reguluje libido. Vhodné je zaradiť vysokointenzívny tréning, pretože naša energia stúpa. Psychicky sme v tejto fáze omnoho komunikatívnejšie, extrovertnejšie, empatickejšie a schopné pracovať s ľuďmi.
  • Luteálna (18-28 d.) – hladiny estrogénu a progresterónu sú vysoko, v prípade, že nedôjde k oplodneniu vajíčka, tieto hormóny poklesnú a spustí sa tak menštruačný cyklus.

    Tu sa naša energia postupne znižuje, čo nám prináša aj pokles nálad – vysoký progresterón podporuje uvoľnenie kortizolu, ktorý sa uvoľňuje práve pri stresových situáciách. Vhodné je cvičenie intenzívnejších foriem jogy, strečing, Pilates, silové cvičenie, ale i meditácia, čo nám pomôže nastaviť vnútornú rovnováhu tela, duše i mysle. Pre túto fázu je typické postupné uzemnenie, spomalenie tempa, tvorivá aktivita a schopnosť hľadania riešení pri dokončovaní úloh.
  • Menštruačná (1-5 d.) – v tejto fáze sa hormóny estrogén a progresterón nachádzajú na nízkej úrovni, dochádza k odlupovaniu výstelky sliznice, a tým k menštruačnému krvácaniu.

    V tejto fáze pociťujeme pokles energie, no vieme si pomôcť prechádzkou na čerstvom vzduchu, poobedným oddychom, relaxačnými procedúrami, meditáciou, prípadne ľahkou formou jogy. Po psychickej stránke je vhodné vytvoriť si vlastný priestor, stíšenie sa a doprianie si potrebného oddychu, prípadne priestor na reflexiu.

Dôležité však je, že prejavy jednotlivých fáz dokážeme harmonizovať najmä prispôsobením životného štýlu a stravy. Konkrétne počas menštruačnej fázy by sme sa mali prioritne vyhýbať tučným a presoleným jedlám, alkoholu a kofeínu (to by sme sa mali vyhýbať vždy :), pomôže nám ukľudňujúci čaj – kamilkový, medovkový. Počas folikulárnej fázy by sme mali voliť potraviny, ktoré nám pomáhajú metabolizovať estrogén – naklíčené a fermentované potraviny. Ovulačná fáza si zas vyžaduje potraviny, ktoré pomáhajú posilniť pečeň a tiež protizápalové suroviny (ovocie, zelenina, mandle…).

Počas luteálnej fázy uprednostňujeme potraviny pomáhajúce produkcii serotonínu – listová zelenina, quinoa, pohánka. Tiež je vhodné zaradiť potraviny bohaté na magnézium (tmavá čokoláda, špenát, tekvicové semienka). Obmedzíme konzumáciu červeného mäsa, mliečnych produktov, alkoholu či sýtených a sladených nápojov.

Problémy cyklu

Nerovnováha v našom ženskom tele i ukladanie rôznorodých emócií v oblasti panvového dna majú výrazný vplyv na naše ženské zdravie. Každá odchýlka od zdravého fungovania prináša problémy s cyklom, kde medzi najčastejšie patria najmä nepravidelný cyklus, neprítomnosť ovulácie (tzv. anovulačné cykly), prítomnosť PMS či bolestivá menštruácia. Všetky z týchto odklomov od harmonického cyklu nám ukazujú, že naše telo potrebuje viac pozornosti, zmenu či spomalenie tempa. Štandardne ženy zažívajú neprítomnosť ovulácie v období chronického stresu, ktorý môže byť spôsobený či už psychickým preťažením, nedostatkom spánku, nadmernou fyzickou aktivitou, ktorá nie je kompenzovaná dostatočnou spánkovou regeneráciou a energetickým príjmom, resp. absencia potrebných sacharidov v strave. Na prítomnosť ovulácie vplýva taktiež užívanie hormonálnej antikoncepcie či obdobie dojčenia (zvýšená hladina hormónu prolaktínu).

Ďalším z často vyskytujúcich sa abnormalít v dravom ženskom cykle je aj PMS, ktoré zažíva v súčasnosti mnoho žien. Prejavuje sa v podobe zvýšenej únavy, migrén či podráždenosti a poklesom či výraznými zmenami nálad. PMS z biochemického pohľadu spôsobuje hormonálna nerovnováha (či už príliš veľa estrogénu, alebo nedostatok progresterónu) a tiež chýbajúce živiny v prijatej strave, či nadbytok jednoduchých cukrov prijatých v strave. Z pohľadu psychosomatiky je príčinou PMS tlak zo strany spoločnosti na tzv. toxickú čistotu žien, prekrývanie ich skutočnej podstaty, čo na množstvo žien pôsobí ako stres prameniaci z odklon od prirodzenosti, odmietanie prejavov ženského tela. Kľúčom k zmierneniu či v ideálnom prípade odstráneniu PMS je zmena životného štýlu (úprava stravy a podpora črevného mikrobiómu), eliminácie stresových faktorov (doplnenie dostatočným spánkom) a starostlivosť o psychické zdravie a naladenie sa na svoju ženskú stránku, jej porozumenie a rešpektovanie. 

Bolestivá menštruácia je zas výsledkom podvedomého nastavenia, že menštruácia je “za trest”, odmietanie ženskosti, snaha vyrovnať sa mužskému tempu a presadiť sa v mužskom svete. Taktiež na bolestivú menštruáciu vplývajú emócie prameniace z nárazového či dlhodobého stresu, partnerských nezhôd, celkovo neprijatie a odmietanie niektorých elementov ženstva. Na zmiernenie týchto prejavov je potrebná zmena mindsetu a uvedomenie si, že menštruácia predstavuje našu ženskú črtu, je plnohodnotnou súčasťou cyklu, prejav ženského zdravia. Z pohľadu výživy je v tomto prípade vhodné doplniť magnézium a zinok a zaradenie prirodzeného pohybu na čerstvom vzduchu.

Ženské bylinky

  • tieto bylinky reprezentujú silnú ženskú esenciu, sú vhodnými pomocníkmi pri harmonizácii cyklu, upokojení hormonálnej nerovnováhy a podpore ženského zdravia.

Alchemilka – nazývaná aj “ženský plášť” je známa ako účinný liečebný doplnok pre riešení problémov s otehotnením, pretože stimuluje tvorbu kľúčových hormónov, vyrovnáva ich hladinu a celkovo upravuje ovulačný cyklus. Má tiež protikŕčové účinky, čo môže byť nápomocné aj v prípade bolestivej menštruácie. Užíva sa v podobe odvaru alebo záparu.

Pupalka dvojročná – užíva sa v podobe oleja obsahúceho veľké množstvo mastnej kyseliny gama-linolenovej, ktorá reguluje hladinu hormónov v tele, tlmí bolesti, preto je skvelá pri bolestiach hlavy či menštruačných kŕčoch, zmierňuje tiež prejavy PMS.


Poznať svoj cyklus môže viesť k efektívnej práci s vlastnou energiou. Bez výčitiek, obáv a prehnaného tlaku.


Silvia Sandtnerová, 

Trinity Concept

Zdieľať

Prihlásenie

TRINITY ONLINE PROGRAM