Rituál

Uvedomila som si, že sa poznám omnoho lepšie odkedy som bola ochotná zisťovať čo mi robí radosť a čo mám rada. Postupne som si robila zoznam maličkostí, ktoré mi zlepšujú život, náladu a udržujú úsmev či pokoj. V momente, keď som ich zo svojho dňa, týždňa, života vynechala, narušilo mi to vnútornú rovnováhu a harmóniu. 

Môj rituál môže byť úplne iný ako ten Tvoj. Nastúpiť však na cestu sebaspoznania je tá najkrajšia / a nekonečná / púť na svete. 

Rituály sa menia, prispôsobujú. Stále sa učím nové veci a do života mi prichádzajú zaujímaví ľudia, ktorí ma inšpirujú. V tomto blogu budem zdieľať pár z nich a určite nejaké pribudnú neskôr, v ďalších článkoch.

“ A daily ritual is a way of saying I am voting for myself, I am taking care of myself.”

M. Hemingway 

White sage ritual

Najčastejšie využívaná bylinka slúžiaca na očistný vydymovací rituál – šalvia biela, nazývaná aj white sage, ktorej pôvodný názov pochádza z latinského slova „salvere“, t.j. „liečiť“ je známa pre svoj magický účinok pri čistení energetickej vibrácie priestoru i osobnej energie. Okrem tejto schopnosti dokáže šalvia biela v čistenom priestore eliminovať výskyt mikróbov a baktérií, účinne odháňa hmyz a tiež dokáže pomôcť pri nespavosti a priniesť kvalitný spánok. 

V minulosti bola šalvia využívaná už prastarými kmeňmi domorodých amerických indiánov ako kadidlo pri rituáloch energetickej očisty od negatívnej energie a zaháňanie negativity a toxicity, čím vytvárala priestor pre vstup pozitívnej energie a privolávala zdravie. 

Pri očistných rituáloch sa využívajú jej sušené listy, ktoré majú pri pálení nezameniteľnú korenistú vôňu. Biela šalvia je symbolom čistoty, prináša nám povznesenie a pozitívnu energiu. Počas očistného rituálu sa dym tlejúceho šalviového zväzku rozháňa vtáčím perím, podľa pôvodných zvykov na rozháňanie slúžilo sovie pierko, no rovnako nám poslúži aj naša dlaň. Okrem toho budete na tento rituál potrebovať aj nádobku na pálenie šalvie a zdroj ohňa. Pri čistení priestoru i procese osobnej očisty sa nechajte viesť intuíciou, ktorá vám spoľahlivo naznačí ktoré miesto, kút či časť vášho tela očistu najviac potrebuje – ideálne je však urobiť komplexnú očistu. 

Dôležité je taktiež počas rituálu vytvoriť priestor na odchod negatívnej energie – a to otvorením okna/ dverí. Odmenou vám bude pocit ľahkosti, čistoty a súznenia s novou energiou. Zväzok šalvie bielej je možné zakúpiť v bežne dostupnej forme na kvalitných eshopoch či v predajniach s ezoterickými pomôckami.

Palo santo

Ďalším obľúbeným kadidlom je drievko zvané palo santo, čo v preklade znamená „posvätné drievko“. Toto drievko je v prírode účasťou posvätného amazonského stromu – podobnému indickému santalu, taktiež bohaté na esenciálny olej, odpradávna bolo využívané pôvodnými obyvateľmi Južnej Ameriky ako očistný a liečebný nástroj, ktorý šamani pálli, aby zahnali hroziace nešťastia i negatívne sily a nastolili energetickú harmóniu. 

Čistením priestoru pomocou palo santo získame upokojenie, pomáha nám v procese otvárania ducha, pri únave z nervového vyčerpania a tiež nám prináša citlivosť k jemným vibráciám, uzretiu vízií a prehĺbeniu našej spirituality. 

Drievko má príjemnú kokosovo-drevitú vôňu, s jemnými tónmi exotického ovocia. Drievka palo santo sú zbierané ekologicky zo spadnutých konárov, a teda vzácne stromy sú pred nadmernou ťažbou pre získanie drievka chránené.

*používam na čistenie čakier, pred každou konzultáciou aj po jej ukončení. Čistím tak svoju energiu ale aj klientku na diaľku

Úloha sviečky pri meditácii

Proces uzdravujúcej meditácie vychádza z princípu práce s pozornosťou, ktorú upriamujeme počas tejto chvíle na seba, svoje vnútro a snažíme sa koncentrovať na svoje myšlienky a pocity, odpútať sa od vonkajšieho sveta.

Na uchopenie našej pozornosti a jej nasmerovanie do svojho vnútra nám účinne poslúži sviečka, ktorá nám počas našej meditačnej praxe poskytne možnosť sústrediť sa na jej plamienok ako zdroj svetla a tepla. Plamienok sviečky vnímame ako nástroj na rozžiarenie vnútorného svetla ako zdroja pozitívnych myšlienok, láskavosti a naplnenosti nášho ducha, pričom toto svetlo si predstavujeme ako zlatú žiaru, ktorá s láskou vypĺňa každý kúsok našej bytosti. 

Plamienok sviečky nám taktiež pomáha ukotviť sa vo svojom vnútri, získať stabilitu a pevné miesto počas meditácie – upevňuje našu schopnosť koncentrácie z vonkajšieho plameňa sviečky na vnútorný abstraktný plamienok a zdokonaľuje efektivitu meditačného cvičenia.

Pri výbere sviečky počas rituálov je dôležité vnímať význam jednotlivých farieb. Počas meditácie je vhodné pracovať s bielou sviečkou, ktorá odpradávna symbolizuje čistotu, jemnosť a ľahkosť. Ďalšie farebné variácie sviečok si volíme podľa špeciálnej potreby a významu daného rituálu – napr. červená sviečka podporuje energiu a lásku, pre uzdravovacie rituály sa využíva svetlomodrá sviečka, zelená farba symbolizuje plodnosť, rovnováhu a hojnosť. 

Keď si volíme meditačnú sviečku, uprednostnime ekologické a prírodné sviečky, ktoré sú priateľské i k nášmu zdraviu – ideálne zo sójového či včelieho vosku.

Aromaterapia počas meditácie, jogy

Využívanie aromaterapie počas meditácie či jogy predstavuje nesmierne účinné prepojenie, ktoré nám prináša pozitívny efekt na úrovni zlepšenia fyzickej kondície i zdravia našej mysle.

Princíp aromaterapie je z biochemického pohľadu založený na stimulácii nervových zakončení, ktoré následne vysielajú do mozgu signály vplývajúce na naše emócie i celkovú náladu. Okrem toho v našom tele následne dochádza aj k hormonálnej interakcii pôsobiacej na znižovanie krvného tlaku, pulzu a celkové upokojenie mysle presýtenej vonkajšími impulzami. 

Vo všeobecnosti je kombinácia meditácie či jogových cvičení s účinkami aromaterapie schopná znásobiť terapeutickú účinnosť týchto elementov a pomôcť nám v procese uvoľnenia a sebaliečenia.

Medzi najpoužívanejšie esenciálne oleje, ktoré nám prinesú znásobenie účinku počas meditácie či jogy, sú mätový a rozmarínový olej – využívané najmä pred meditáciou na otvorenie mysle a schopností nášho tela prijať maximum z cvičenia. Zvýšenie flexibility nám pomôže dosiahnuť aj esenciálny olej sladký pomaranč, pačuli či rímsky harmanček – tieto oleje pôsobia aj relaxačne, uvoľnujúco.

Regeneračný účinok po meditácii posilní kombinácia levanduľového esenciálneho oleja a kadidla. Naopak stimulujúco a posilňujúco pri vykonávaní náročnejších jogových pozícií pôsobí citrónový olej, olej z citrónovej trávy, čierneho korenia či cyprusový esenciálny olej, ktoré podporia aj našu fyzickú silu počas cvičenia.

Silný meditačný a uzemňujúci účinok v sebe skrýva céder, kadidlo, myrha, ružový esenciálny olej či šalvia.

Šalviový esenciálny olej je známy aj ako ženský esenciálny olej v aromaterapii a má vyrovnávací vplyv pri hormonálne vyvolaných zmenách nálad. Medzi esenciálne oleje podporujúce ženský princíp patria i geranium a ylan ylang.

Toto je pár z čarovných vecí, ktorými môžete očistiť energiu. Sú nenáročne na čas a nemusia sa vykonávať vo vopred stanovenú hodinu. Je to ale krásny moment, kedy sa môžete spojiť samé so sebou a byť chvíľu v prítomnosti, v spolupráci s prírodou. 

…a možno sa vám naskytne pohľad na svoje dieťa, ako si samé od seba berie Palo santo a čistí priestor alebo svoje čakry 🙂

Akýkoľvek rituál si zvolíte, užite si ho. 

Je to váš TiME.

Zdieľať

Zapíš sa do newslettra a získaj 20 eurovú zľavu na svoj
1. Program:

Obratom ti pošleme e-mail s kódom, ktorý zadáš pri svojej registrácií do vybraného programu

Prihlásenie

TRINITY ONLINE PROGRAM