Cacao ceremony

Moja vedomosť o posvätnom nápoji vychádzala z veľmi amatérskych informácii, dezinformácii. Svoje ráno som bežne začínala s kávou bez akejkoľvek pochybnosti. 

Nemala som príležitosť zistiť o caca-e viac až kým som nespoznala Lynette, ženu, ktorá ma viedla meditáciami, breathworkom a to všetko za prítomnosti cacao ceremony. 

Jedno ráno som kávu vymenila za meditáciu s kakaom a pocítila som absolútne iný rozmer seba, nálady, kontroly, prijatia, otvorenosti a lásky. S malou šálkou v rukách som zrazu dokázala cítiť a ďakovať tým, ktorí ho dlhé storočia predomnou pili tiež. Sviečka, deka, vedená meditácia a práca s dychom ma zrazu vedeli pripraviť do postele a pomohli mi vstávať. Taký bol môj prvý, intenzívny mesiac s kakaom. Je to celoživotná cesta objavovania, ale ak neviete, čím je tento nápoj taký špeciálny, čítajte 🙂

Cacao ceremony:

Tradícia špeciálnych kakaových ceremónii pochádzajúca z oblasti Strednej a Južnej Ameriky sa šírila medzi mayskými šamanmi už po tisíce rokov. Tento rituál mal odpradávna predovšetkým duchovný, liečebný a slávnostný charakter s cieľom priniesť prebudenie ducha a znovuzrodenie vnútornej kreativity. Kakao obsahuje zložku theobromín – čo v preklade znamená “jedlo bohov”, to vysvetľuje aj jeho posvätný status, ktorý kakao prinášal u Mayov ako dôležitú súčasť ceremónii prepojenia s bohmi. 

V súčasnosti je cenné kakao používané počas ceremónii ako srdce otvárajúci liek pre tých, ktorí hľadajú prebudenie, duševné povznesenie a veria v liečivú silu tohto zázračného a navyše chutného plodu kakaovníka. Počas ceremónie dochádza k uvoľneniu negatívnych emócií, vnútorného napätia a ich nahradeniu euforickými stavmi, pocitom bezpečia, spolupatričnosti a precitnutiu emócie lásky .

Pre upresnenie, kakao používané počas ceremónii je skutočný prášok z tých najkvalitnejších raw organických kakaových bôbov, nejedná sa o nápoj pripomínajúci horúcu čokoládu či kakao ako ho poznáme my z detských čias – sladké a mliečne. Skutočný kakaový nápoj, ktorý sa využíva vďaka jeho blahodarným účinkom na zdravie tela i duše má oproti populárnemu “granko” nápoju omnoho trpkejšiu chuť, ktorej akcent je skutočne horký, pravý kakaový. Tento nápoj vzniká spojením kakaového prášku s troškou cukru z kokosových kvetov/ agáve zmiešaný v hrnčeku s horúcou vodou. V závislosti od miesta konania rituálu býva tento nápoj častokrát ochutený aj lokálnym korením, akým je vanilka, chilli, kajenské korenie, kardamón, škorica či dokonca esenciálne oleje, pričom vzniká liečivý rituálny nápoj bohatý na magnézium, železo a vitamíny skupiny B i cenných antioxidantov. 

Vo výsledku sa stáva kakao naozaj istou formou superpotraviny, ktorá nášmu telu prináša veľké množstvo benefitov – podpora imunitnej sily nášho tela, znižovanie cholesterolu či krvného tlaku. Pre prirodzený obsah kofeínu v nás kakao prebúdza energiu, zvyšuje pozornosť a koncentráciu a zlepšuje naše pamäťové schopnosti. Z duchovnej perspektívy nám kakao prináša zmenu pohľadu, umožňuje nám vidieť veci aj z iných uhlov, rozpoznať a posilniť schopnosť odpútať sa od pocitu zacyklenia sa v starých zvykoch, či opakujúcich sa negatívnych vzorcoch správania sa. Pomáha nám pri odstraňovaní energetických blokád, pri rozprúdení stagnujúcej energie a prináša nám silu pri opúšťaní stereotypov. Kakao nám spoľahlivo poslúži aj pri potrebe hlbokej meditácie či nadväzovania duchovných spojení. 

Priebeh kakaovej ceremónie záleží od konkrétneho šamana, či sprievodcu ceremóniou, ktorý zvyčajne usporiada prítomných hostí do kruhu, kde počas ceremónie spievajú, modlia sa, tancujú či zdieľajú svoje pocity a užívajú si tento krásny zážitok v komunite, ktorá je symbolom bezpečia a jednoty.

Počas tejto ceremónie hostia zažívajú pocity naplnenia, vďačnosti, bezhraničného šťastia, spolupatričnosti, čo funguje ako liečivá terapia pre dušu i telo, získanie vnútorného prepojenia, nájdenie vlastnej sily a všeobecnej pravdy, spoznávanie seba samého či nájdenie vnútornej rovnováhy a harmonizácia mužskej a ženskej energie. 

Môj rituál:

Lynette ma zasvätila do prípravy, procesu a pitia kaka-a. Vysvetlila mi, aké dôležité je so správnym zámerom kakao nakrájať, zaliať a miešať. Ďakovať tým, ktorí sa postarali aby som si ho mohla pripraviť. Servírovať ho s niečím živým, sviečkou a ideálne s meditáciou a zápisníkom. Cítiť ako začína pôsobiť, aké témy vo mne otvára. Ale hlavne, ako otvára srdce. 
Môj prvý zážitok s kakaom bol nádherný.

Prajem Vám ho tiež.

Zdieľať

Zapíš sa do newslettra a získaj 20 eurovú zľavu na svoj
1. Program:

Obratom ti pošleme e-mail s kódom, ktorý zadáš pri svojej registrácií do vybraného programu

Prihlásenie

TRINITY ONLINE PROGRAM