Ako môže vyzerať rehabilitácia po pôrode sekciou v šestonedelí?

Dnes by som chcela začať informáciou, ktorú mnoho z vás počuje po pôrode. “Počkajte do ukončenia šestonedelia. Nedvíhajte nič ťažké, buďte opatrná.” Dovoľte mi nesúhlasiť a v tomto blogu sa dozviete prečo a ako to môžeme zmeniť a pristupovať k rehabilitácii po pôrode (sekciou) zodpovednejšie a vedomejšie. 

Úvodná rehabilitácia po pôrode nie je čas, kedy by sme mali na svoje telo tlačiť. Svojmu telu však s rehabilitáciu môžeme pomôcť. 

Predstavte si dvoch ľudí, ktorí sú práve po operácii kolena. Jednému z nich poviete, že mu pomôžete dostať sa domov, pomôžete mu so starostlivosťou, necháte ho oddychovať a postupne začnete s rehabilitáciou. Tomu druhému oznámite, že je po operácii, nech počká 6 týždňov a potom sa môže začať hýbať ako pred tým. 

Poďme teda zmeniť naratív. Nestačí počkať a čakať, že všetko sa vyrieši samé. 

Čo môžeš robiť po pôrode sekciou?

1. Oddych

Dovoľte si oddych. Jazva po pôrode sekciou je v podbrušku. Ako môžem čo najviac času stráviť v horizontálnej polohe a dopriať jazve priestor na hojene. Povedzte členom rodiny aby vám pripomenuli počas dňa lahnúť si a uprednostniť iné polohy pred sedením. Vystrite dolné končatiny tak často, ako to je možné. 

2. Jemne pohybujte časťami tela v okolí jazvy

Neznamená to hneď sa postaviť a prechádzať sa po schodoch. Môže to znamenať pohyb dolných končatín od končekov prstov. Svaly v okolí bruška a svaly panvového dna nevieme vypnúť. Sú súčasťou našej dennej rutiny. Vždy keď sa postavíme z postele alebo zdvihneme bábätko. Dovoľ mi spomenúť čaro zdravého dychu, ktorý je prvý, najefektívnejší rehabilitačný prostriedok. Bránica je časť svalov trupu a jej aktivácia znamená zlepšenie pohyblivosti v okolí panvového dna a svalov bruška. Možno máš na to čas pri dojčení, pri uspávaní, možno keď zaspávaš. Toto ti môže pomôcť pri pretrvávajúcom opuchnutí alebo zápale. Je to tiež krásny spôsob ako redukovať úzkosť a depresiu. 

Toto je video, ktoré ti môže pomôcť pri úvodnom dýchaní ešte v pôrodnici:

3. Napíš si o svojom pôrode

Môže to znieť banálna alebo sa to môže zdať ako najťažšia vec na svete. Zlhboka sa nadýchni, zober si papier a pero a s výdychom napíš všetko čo k tvojmu pôrodnému príbehu patrí. Mojou skúsenosťou je, že aj ženy pár rokov po pôrode, majú zapúzdrené a nevyjadrené emócie zo svojho pôrodného zážitku. Napísať o svojom pôrode môže naštartovať rehabilitáciu tela. 

V tomto poste som ti spísala otázky, ktoré ti môžu pomôcť:

4. Zabezpeč si stolček k toalete

Toto môže byť skvelé riešenie na zápchu, ktorá je po pôrode bežná. Zlepšením uhlu pri vykonávaní potreby zredukuješ tlak a ochrániš  panvové dno a brušnú diastázu.

5. Ricínový olej

Má úžasnú schopnosť prenikať do hlbokých vrstiev kože, rozpúšťať zjazvené tkanivo a detoxikovať. V úvode môžeš začať s obkladmi hneď po zahojení – uzatvorení jazvy. Potrebuješ látku – ideálne čistú bavlnu, ktorú namočíš do ricinového oleja. Pravdepodobne budeš na úvod potrebovať celú flastičku. Látku prilož na oblasť podbruška, cez jazvu a prekry ju potravinovou fóliou, na ktorú polož suchú látku alebo uterák. Ako posledná vrstva bude termofor alebo nahriaty uterák. Nechaj odpočívať 45 minút. Toto opakuj niekoľkokrát týždenne. 

Látku namočenú v ricinovom oleji si odlož do skleného pohára a pri ďalšom používaní môžeš pridať len pár kvapiek navrch. 

Ricínový olej zlepšuje cirkuláciu krvi, zlepšuje mobilitu kože, znižuje zápal a preto je výborný aj pri samotnej masáži jazvy kedykoĺvek po jej zahojení. 

Až 25% žien po prvom pôrode sekciou má problém so zrastami, ktoré môžu ovplyvniť bolesť jazvy, spodnej časti chrbtice, bolestivý pohlavný styk alebo zápchu či bolestivé močenie. 

6. Akupunktúra

Tkanivo jazvy môže brániť toku Qi (energie) v našom tele

V čínskej medicíne je naše zdravie vo veľkej miere ovplyvnené plynulým tokom energie. Tkanivo jazvy je často hrubšie a suchšie ako okolité mäkké tkanivo. Ako môže pomôcť akupunktúra?

Úľava od bolesti: Ihly stimulujú nervové dráhy a podporujú uvoľňovanie endorfínov, čo sú prirodzené chemické látky, ktoré v tele zmierňujú bolesť.

Redukcia tkaniva jazvy: môže pomôcť znížiť tvorbu nadmerného tkaniva jazvy, známeho aj ako zrasty, v mieste rezu. 

Zlepšená cirkulácia: môže pomôcť zlepšiť krvný obeh okolo jazvy po cisárskom reze, čo môže pomôcť pri dodávaní kyslíka a živín do oblasti, čím podporuje proces hojenia.

Relaxácia a redukcia stresu: ukázalo sa, že akupunktúra pomáha znižovať stres, úzkosť a podporuje relaxáciu, čo môže pozitívne ovplyvniť celkový proces hojenia a pohodu jednotlivca.

7. Tvoje panvové dno

Najväcsi mýtus: “Rodila som sekciou, takže nemôžem mať problém s panvovým dnom.”

Toto sú pohybové rutiny, ktoré som pre teba natočila, kedykoľvek budeš pripravená. Rehabilitáciu po pôrode sekciou však odporúčam komunikovať s fyzioterapeutom. Rada ti na tvojej ceste pomôžem. 

Pohyb, keď si pripravená: 1. nepriama masáž jazvy a 2. pohyb a cvičenie po pôrode sekciou

8. Chceš ísť viac do hĺbky?

Mám pre teba / TRI / tipy:

  1. Sleduj Instagram live stream na profile Trinity Concept s gynekologickou fyzioterapeutkou Zuzanou Wolekovou už túto sobotu 22.4. o 9:30 hod. Budeme sa venovať rehabilitácii po pôrode sekciou.
  2. Stiahni si free ebook Jazva po sekcii.
  3. Pozri si záznam Trinity Concept eventov na tému pôrod sekciou:

Nezabudni, že pôrod sekciou je náročná operácia brušnej dutiny. Prajem ti, aby si pristúpila k svojmu telu s láskou a zodpovednosťou. Ak si myslíš, že by tento blog mohol pomôcť niekomu v tvojom okolí, prosím zdieľaj ho s ním. 

A ako vyzerá práca s klientkou po pôrode sekciou? Toto je skúsenosť klientky, s ktorou sme jazvu ošetrili po emočnej stránke, čo urýchlilo rehabilitáciu, zredukovalo zrasty a uľahčilo ďalší pôrod.

Zuzana

Zdieľať

Zapíš sa do newslettra a získaj 20 eurovú zľavu na svoj
1. Program:

Obratom ti pošleme e-mail s kódom, ktorý zadáš pri svojej registrácií do vybraného programu

Prihlásenie

TRINITY ONLINE PROGRAM