Šestonedelie – liečivé obdobie pre všetky ženy

Na obdobie šestonedelia (postpartum period) sa zvykne často pozabudnúť, pretože celá pozornosť a energia ženy sa sústredí na prípravu na pôrod. A pritom pôrodom všetko len začína. Dovoľte mi pohľad, na ktorý sa v západnej kultúre berie ohľad len málo. 

Postpartum period sa začína pôrodom. Orgazmickom, po pôrode sekciou, pri predčasne narodených deťoch, ale aj pri situáciách, kedy žena prišla o svoje bábätko v rôznych fázach tehotenstva. Štúdia z roku 2010 ďalej hovorí, že “postnatálne obdobie je definované 40 dňami po pôrode”. Rozdiely v kultúrach, krajinách a individuálnych prípadoch v prístupe k popôrodnému obdobiu sú rôzne. Ako vyzerajú popôrodné rituály na Bali, ktoré som mala možnosť spoznať osobne, som opísala TU

Medzi dvoma svetmi

“Birthing is the most profound initiation to spirituality a woman can have” Ibu Robin Lim.

Prvé dni po pôrode je, ako keby sme boli medzi dvoma svetmi. Naše telo, energia, srdce, duša sú otvorené a v spojení s niečím, čo môžeme vnímať z rôznych pohľadov. Podľa toho aké je vaše vierovyznanie, čomu veríte, pri čom sa cítite v bezpečí. 

So zmenami, ktoré prichádzajú každú minútu je žena zraniteľná, citlivá a krehká. S emóciami, hormonálnymi zmenami a výzvami si žena môže na rôznych úrovniach vedomia uvedomovať ako veľmi je prepojená s bábätkom, či vlastne všetkým okolo nej. Môžeme to nazvať aj bonding – vytváranie vzťahovej väzby. V momente, keď si toto spojenie uvedomí, prichádza ďalšie:

Fyzické uzdravenie nie je možné oddeliť od toho mentálneho – spirituálneho a naopak. 

Vedomá karanténa

Najvhodnejšie a najaktuálnejšie prirovnanie, aké som k rešpektu v šestonedelí našla, je karanténa. Nie z dôvodu izolácie, ale z dôvodu ochrany ženy, dieťaťa a celej rodiny. Vráťme sa k tomu, aká je žena po pôrode spirituálne, emočne ale aj fyzicky otvorená. Ako málo sa prihliada na to, v akom prostredí a s akými ľuďmi trávi čas. Ako je dôležité rešpektovať jej zraniteľnosť a súkromie. Aké nevyhnutné je aby pracovala so svojim zdrojom a intuíciou pre uzdravenie po fyzickej aj emočnej stránke. Znížila riziko depresii a vnútorného konfliktu.

(Nie) si na to sama

Extrémne pragmatické časy 21.storočia považujú tehotenstvo, obdobie po pôrode za vopred naplánovanú udalosť, ktorú majú vďaka prístrojom po kontrolou. Aj toto núti ženy potlačiť ich intuíciu a spojenie, ktoré sa rozvíjajú v kontexte stať sa ženou-matkou.Práve vďaka tomu ženy v sebe začali kultivovať myšlienku, že to zvládnu samé a že rehabilitácia po pôrode je nevyhnutne vecou lekárov a zdravotných sestier. Máloktorá žena je dnes súčasťou komunity alebo má po pôrode na blízku svoju rodinu-matku. Zdravotnícky personál nedokáže ponúknuť v tomto citlivom období dostatok pozornosti. Častokrát je to 15-minútová návšteva gynekológa, po ukončení šestonedelia. Do tohto momentu žena pracuje so svojim telom, mysľou a duchom mnohokrát sama. Je evidentné, že obdobie po pôrode nie je pre gynekológa prioritou. 

Žena tak prestáva byť prioritou sama pre seba. 

Chcela by som Ti povedať, že si v procese uzdravovania tou najdôležitejšou súčasťou. Potrebuješ byť v poriadku, cítiť sa v poriadku a dopriať si starostlivosť akú si zaslúžiš. Je mnoho možností, i keď nemáš nablízku svoju rodinu. 

Konzultácia s dulou, pôrodnou babicou, či terapia. Vyhľadať pomoc, i keď na to nemáš vážne dôvody nie je luxusom. Je to prioritou k uzdraveniu po pôrode. 

S láskou, 

P.S. Tip na záver: Ak sa chceš pripraviť na obdobie šestonedelia, tak Paulína – členka Trinity Concept tímu, ti odporúča knihu The First Forty Days plnú krásnych tipov, rituálov a výživných receptov.

Napísala Zuzana, editovala Paulína, zdroj cover obrázku – Unsplash.
Zdieľať

Zapíš sa do newslettra a získaj 20 eurovú zľavu na svoj
1. Program:

Obratom ti pošleme e-mail s kódom, ktorý zadáš pri svojej registrácií do vybraného programu

Prihlásenie

TRINITY ONLINE PROGRAM