Aké sú zvyky a popôrodné rituály na Bali?

Každá krajina, kultúra a náboženstvo má svoje vlastné zvyky a rituály uctievajúce si matku a dieťa počas prvých týždňov po pôrode. Priblížim vám ako prebieha toto obdobie na Bali. 

Posvätná placenta

Hneď po pôrode dieťaťa na Bali začína hinduistický rituál placenty, nazývaný Ari-Ari (malý brat alebo sestra). Muž umýva a pochováva placentu s obetami, typickými pre Bali. Vzdáva tak úctu a vďaku za podporu nového života, zriadenie domova čerstvej matky ako posvätného miesta. 

Ochranné rituály

Každý deň pri východe a západe slnka, starší muž, ktorý je súčasťou spoločného, komunitného bývania, prechádza s horiacimi palmovými listami v náručí, kým ďalší muž udiera do veľkého dutého bambusu. Tento rituál vystraší démonov a chráni matku a dieťa. 

Liečivý čas pre matku

Žena, matka si neumyje svoje vlasy a nevkročí do kuchyne kým sa bábätku nevysuší a neodpadne zahojený pupočník. Toto zaručuje a zvýrazňuje nevyhnutnosť jej odpočinku.

Na dvanásty deň postpartum, staršia žena z komunity prichádza s obetami za kňazom, kde spolu čítajú Lontars, balijskú svätú starovekú knihu za účelom, čo potrebuje dieťa na ceste týmto životom. 

Rituál pomenovania

Väčšina indonezskych žien nevychádza zo svojho komunitného bývania a nezačína aktivity, kým dieťa dovŕši 42 dní života. V tento deň dieťa dostáva meno a celá dedina sa zúčastňuje krásneho rituálu s hostinou. 

Vo všeobecnosti Balijčania pomenúvajú svoje deti v závislosti od poradia, v ktorom sa narodili, a mená sú rovnaké pre mužov aj ženy. Prvorodené dieťa sa volá Wayan, o alebo Gede, druhé sa volá Made alebo Kadek, tretie dieťa dostane meno Nyoman alebo Komang a štvrté sa volá Ketut. Ak má rodina viac ako štyri deti, cyklus sa opakuje a ďalší „Wayan“ sa môže nazývať Wayan Balik, čo vo voľnom preklade znamená „iný Wayan“.

Dotyk s Matkou Zemou

Prvých 105 dní života sa dieťa nesmie dotknúť zeme. Je nosené na rukách všetkými člennmi rodiny, vznášajúce sa ako anjel. Toto sa deje do momentu – Nyabmutan, kedy sa dotkne Matky Zeme po prvýkrát a je oficiálne uvítané do rodiny.

Každý deň má po narodení dieťaťa svoj význam. Deti sú na Bali veľmi rešpektované a uctievané. Bez rozdielu farby pleti, vierovyznania a kultúry. A tak to má byť.

S láskou,

Napísala Zuzana, editovala Paulína, zdroj cover obrázku – TU.
Zdieľať

Zapíš sa do newslettra a získaj 20 eurovú zľavu na svoj
1. Program:

Obratom ti pošleme e-mail s kódom, ktorý zadáš pri svojej registrácií do vybraného programu

Prihlásenie

TRINITY ONLINE PROGRAM